blog.cioswnos.pl

Długi ogon oszczędności

przez on 09 kwi 2010, w kategorii Wolność finansowa

Długi ogon to termin ukuty na potrzeby biznesu a opisujący sytuację przeczącą zasadzie Pareto. W tej ostatniej możemy przeczytać, że to 20% podmiotów generuje 80% przychodów firmy. Długi ogon w odróżnieniu od Pareto, mówi, iż to te małe podmioty mogą przewyższać wpływy od tych dużych. Duże znaczenie ma tu fakt, że jest ich po prostu dość znaczna liczba.

Jak to się ma jednak do oszczędzania? Już mówię…Wiadomo, że w oszczędzaniu przydaje się prowadzenie budżetu domowego. Ja korzystam z budzetdomowy.pl i cenie sobie to, że mogę mieć wgląd w moje nawyki odnośnie wydawania pieniędzy. Dotychczas byłem jednak przeciwnikiem skrupulatnego notowania wszystkich nawet najdrobniejszych wydatków. Wolę mieć zgrubne pojęcie o wydatkach niż zmęczyć się notowaniem wszystkiego a co i tak nie wpłynie na to, które kategorie będą przeważały. W tym miesiącu zrobiłem jednak eksperyment i notuję wszystkie swoje wydatki. Nawet te najmniejsze. I już widzę, że ma to jednak sens. Wydatki okazują się być większe niż mi się to wydawało. Dzieje się to zapewne z faktu, że o małych wydatkach szybko zapominamy i w przeciągu miesiąca wydaje nam się, iż było ich mniej niż ich faktyczna liczba.

Od dziś zatem będę starał się notować więcej i polecam Wam to także. Można się bardzo zdziwić jak drobne wydatki sumują nam się w przeciągu miesiąca do bardzo znaczącej kwoty… Wiadomo, że pierwszy krok do oszczędzania jest fakt uświadomienia sobie na co zbędnie wydajemy pieniądze.

A dla chcących dowiedzieć się więcej o oszczędzaniu polecam: Inteligentne oszczędzanie.


Polecam książkę Myśleć jak milionerzy oraz zapisanie się na darmowe szkolenie pomagające osiągnąć wolność finansową. Niniejszy artykuł pochodzi właśnie z tego szkolenia.
Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

coded by nessus
:, , Wykop ten wpis

Zostaw komentarz

Szukasz czegoś?

Użyj formularza poniżej aby przeszukać stronę:

Nadal nie znalazłesz tego czego szukasz? Napisz komentarz do posta lub skontaktuj się znami, abyśmy mogli tym się zająć!