blog.cioswnos.pl

Nie bądź ekonomicznym analfabetą

przez on 04 lut 2010, w kategorii Wolność finansowa

Financial figures Potrafisz wyliczyć ratę swojego kredytu? Wiesz ile zaoszczędzisz przez rok na 6%  z 10 000 zł?  A procent składany, różnice w pomiędzy kartą debetową a kredytową?

Jeśli znasz odpowiedzi na te pytania, to możesz czuć się wyjątkowo, gdyż niewielu jest ci podobnych. Z przeprowadzanych badań wynika, iż Polacy stosunkowo mało wiedzą na temat ekonomii i finansach.

“…40 proc. nie wie, co to jest inflacja, a 60 proc. nie potrafi obliczyć rentowności lokaty? Co więcej, z naszych badań wynika, że 67 proc. Polaków nie wie nawet, jak działa karta debetowa!” [Polacy niewiele wiedzą o ekonomii - Biznes Interia]

Do końca nie mogę zrozumieć, dlaczego tak się dzieje przecież tu chodzi o ich pieniądze. Walczymy zajadle o podwyżki w pracy jednak gdy przychodzi do oszczędności zadowalamy się pierwszą lepszą ofertą bez dokładnego jej rozumienia nawet. Oczywiście nie mam tu na myśli ciągłego zmieniana kont w pogoni za kilka %, ale po prostu świadomą decyzję. Nikt nie zmusza do zmiany konta, ale niech przynajmniej będzie to Twoja świadoma decyzja. Możesz sobie powiedzieć: “wiem, że na tej lokacie w przeciągu roku zarobię 15 zł więcej, ale nie decyduję się na to”.

Nie bądź ekonomicznym analfabetą. Naucz się (przynajmniej) podstawowej wiedzy ekonomicznej i wykorzystuj ją w swoich operacjach czy to na rachunkach bankowych czy w inwestycjach.

Zainteresuj się tym jak pracują Twoje pieniądze. Nikt inny na ich wzrost nie zapracuje. Jeśli chcesz aby rosły – sam/sama je do tego nakłoń. Jeśli będziesz obchodzić się ze swoimi oszczędnościami umiejętnie to i one umiejętnie dla ciebie zapracują.

Jeśli jesteś zainteresowany/-a większą wiedzą nt. finansów, ekonomii czy oszczędzania możesz przyjrzeć się poniższym pozycjom.

Inwestowanie pieniędzy w praktyce
Inteligentne oszczędzanie


Polecam książkę Myśleć jak milionerzy oraz zapisanie się na darmowe szkolenie pomagające osiągnąć wolność finansową.
Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

coded by nessus
:, Wykop ten wpis

Zostaw komentarz

Szukasz czegoś?

Użyj formularza poniżej aby przeszukać stronę:

Nadal nie znalazłesz tego czego szukasz? Napisz komentarz do posta lub skontaktuj się znami, abyśmy mogli tym się zająć!