blog.cioswnos.pl

Zaczynaj z wizją końca

przez on 24 mar 2009, w kategorii Zarządzanie czasem

Zostałem poproszony przez jednego z uczestników tego kursu o lepsze wyjaśnienie idei planowania długoterminowego. Rzeczywiście nie jest to proste.

Zanim zacznę zdradzę Ci metodę, którą stosuję aby rozwiązać tego typu problemy: Jeśli czegoś nie mogę rozwiązać to zostawiam to i myślę o tym ‘w tle’. Ponieważ śledzę moje zadania to taki nierozwiązany problem leży i czeka nawet kilka miesięcy. Męczą mnie takie nierozwiązane sprawy i myślę o nich dość często. Po paru miesiącach rozwiązanie jakoś się pokazuje albo okazuje się, że problem ‘sam się rozwiązał’. Jednym słowem: zacznij o czymś myśleć intensywnie a rozwiązanie znajdzie się ‘samo’.

Przejdźmy do planowania długoterminowego – proponuję ćwiczenie: Co chcesz osiągnąć w życiu? Jaki masz cel? Czy chcesz rozwijać karierę? Chcesz być dobrym rodzicem? Wybrać się w podróż dookoła świata? Wyjeżdżać na wakacje kilka razy w roku? To wszystko są pewnego rodzaju wizje tego jak chcesz żyć. Zacznij od zastanowienia się nad tym. Przemyśl to, ale tak naprawdę głęboko. Jeśli nadal masz z tym problem to daj sobie czas na rozmyślanie nad tym. To przyjdzie do Ciebie. Możesz też spróbować drugiego sposobu: Gdyby okazało się, że masz przed sobą rok życia, to co zrobisz?

Jeśli odpowiesz sobie naprawdę szczerze na te pytania to przez chwilę dotkniesz swoich najgłębszych pragnień. Ja wiem co bym zrobił gdybym miał przed sobą rok życia i ta wizja jest moim celem życiowym. Moim upragnionym stylem życia. To jest mój prawdziwy cel długoterminowy. Jeśli udało Ci się mieć wizję – to gratuluję. Zapisz ją (możesz mieć ich wiele). Teraz musisz już tylko tę wizję zrealizować :) .

To oczywiście jest przykład DUŻEGO celu długoterminowego. Można mieć o wiele mniejsze cele długoterminowe, ale myślę że już powoli czujesz o co chodzi. Takie cele należy rozbić na mniejsze projekty. Na przykład jeśli chcesz zarabiać więcej, musisz się dowiedzieć jakie umiejętności potrzebujesz aby to osiągnąć. Zrób z tego podprojekt. Kolejny jaki mi przychodzi do głowy to negocjacja podwyżki lub po prostu zmiana pracy. Takich projektów, które same w sobie trwają przynajmniej po kilka miesięcy może być sporo. Wszystkie jednak dotyczą tego samego celu. Realizując je jesteś z każdym dniem o krok bliżej swojej wizji. Jednocześnie realizacja każdego z projektów daje Ci namacalną korzyść. Po pewnym czasie zaczniesz wybierać i tworzyć projekty, które realizują kilka Twoich celów za jednym zamachem.

Zaczynaj z wizją końca – to jest jedno z praw, którymi musisz się kierować. Bardzo często zajmujemy się wycinaniem poszycia nie widząc nawet lasu, w którym jesteśmy. Potrzebujemy lepszego wyobrażenia o tym dokąd zmierzamy i bardziej wizji niż konkretnej metody dojścia do celu. Skuteczność tak naprawdę nie zależy od tego ile wysiłku włożymy w działanie, tylko od tego czy jesteśmy w odpowiednim lesie.

W którejś z mądrych książek przeczytałem:

Menedżerowie sprawnie wspinają się po drabinach (to są Twoje projekty). Kierownictwo określa czy drabina jest oparta o właściwą ścianę (taka powinna być Twoja wizja).


Jeśli chcesz wiedzieć więcej to polecam książkę ‘Działaj skutecznie’ oraz zapisanie się na darmowe szkolenie z zarządzania czasem, celami i zadaniami.
Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

coded by nessus
:, Wykop ten wpis

2 Comments for this entry

 • Sylwester Oskwarek

  Zdumiewa mnie, jak wielu ludzi nie wie, co chce osiągnąć. Już nie mówię o tym, że nie znają swoich celów życia. To może być naprawdę trudne. Zwłaszcza, jeśli ktoś jest inteligentny i lubi zmiany.

  Ale bardzo wiele osób nie wie nawet, co chce osiągnąć w ciągu najbliższego pół roku.

  Jak więc takie osoby mogą zaczynać z wizją końca? Żyją z dnia na dzień i tyle.

  Druga sprawa, to słowa „zaczynaj z wizją końca” dla każdego znaczą coś innego. Żeby były skuteczne i motywowały do działania codziennie, to koniec nie może być za bardzo odległy. Dobrym pomysłem jest planowanie właśnie owych najbliższych 6 miesięcy.

  Co chcesz mieć za 6 miesięcy?
  Kim chcesz być za 6 miesięcy?
  Co chcesz skończyć za 6 miesięcy?

  Oto podstawowe pytania, jakie trzeba sobie zadać.

  Ale wizja końca to coś więcej. To mocne wyobrażenie (ba – nawet pożądanie) czegoś. To codzienne myślenie o efekcie końcowy. To wręcz odczuwanie, że już się ten cel osiągnęło. To pierwsza myśl po przebudzeniu.

  Czy tak się da?

 • Marcin Celej

  Sylwester, dzięki za komentarz. Twój blog jest naprawdę wartościowy. Dla mnie wizja końca nie ogranicza się do 6 miesięcy. Ja wiem jak chciałbym żeby moje życie wyglądało za 5, 10, 20 lat. To jest moja docelowy styl życia. Do tego dążę. Nie było to łatwe żeby to przemyśleć i wymyśleć, ale wiem, że jeśli coś wystarczająco ługo chodzi po głowie to się zawsze coś z tego urodzi. Moja wizja oczywiście podpiera się mniejszymi celami i wizjami :) . Realizuję zadania codziennie, ale wiem, że każde z nich prowadzi nmnie do celu. Uwielbiam to :) . To jest jak zbieranie ziarenek piasku żeby usypać górę.

  Miodzio.

Zostaw komentarz

Szukasz czegoś?

Użyj formularza poniżej aby przeszukać stronę:

Nadal nie znalazłesz tego czego szukasz? Napisz komentarz do posta lub skontaktuj się znami, abyśmy mogli tym się zająć!